Marokańskie klimaty – ZAPRASZAMY!

/Marokańskie klimaty – ZAPRASZAMY!
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Marokańskie klimaty – ZAPRASZAMY!

22 marca 2018 @ 17:00 - 18:30

Serdecznie zapraszamy na prelekcję Krystyny Niemiec i Jerzego Świądrowskiego: MAROKAŃSKIE KLIMATY – ocean, góry, pustynia. Spotkanie odbędzie się 22 marca 2018 r. (czwartek) o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie przy ul. Rynek 17.

 

Poniżej przedstawiamy kilka słów o prelegentach i ich podróży do Maroka.

 

Po kilku latach przerwy powróciliśmy do Afryki. Tym razem północnej jej części – a konkretnie do Maroka. Jak w trakcie poprzednich wypraw, głównym celem były góry. Zamarzyło nam się bowiem zdobycie najwyższego szczytu w tej części kontynentu afrykańskiego – wznoszącego się na wysokość 4167 m Jebal Toubkal w Atlasie Wysokim. Przy okazji, aby dobrze wykorzystać czas i pieniądze, postaraliśmy się zobaczyć jeszcze co nieco. I w ten sposób udało się przejechać Maroko w poprzek, z północy na południe i z powrotem. Kąpaliśmy się w Atlantyku w Agadirze, spędziliśmy kilka dni i nocy na tętniącym na okrągło życiem placu Dżamaa al – Fina w Marrakeszu, zmarzliśmy i zmokli w Atlasie, a wysuszyli i wygrzali na piaszczystych saharyjskich ergach.

Maroko w pigułce można powiedzieć.

Krystyna Niemiec swoją przygodę z górami rozpoczęła dość późno, a to dlatego że dzieciństwo i młodość spędziła w Wieluniu, z dala od jakichkolwiek wzniesień. Dopiero po przyjeździe na Śląsk i pierwszych wyjazdach w Tatry połknęła górskiego bakcyla.

Swoją pasję realizuje między innymi poprzez czynne uczestnictwo w działalności Trzeźwościowego Stowarzyszenia Kulturalno – Turystycznego w Katowicach, jest pomysłodawcą i siłą napędową corocznych – od 17 lat – wyjazdów w Tatry Słowackie. Jej dalekie wyprawy to Nepal z bazą pod Annapurną w 2009 r., Afryka z Kilimandżaro w 2011 r., Chiny z Tybetem i bazą pod Mt Everestem w 2013 r., Peru i Ekwador z Cotopaxi i Machu Picchu w 2015 r. , a ostatnio w 2017 r. Maroko i najwyższy szczyt Atlasu – Jebel Toubkal. W trakcie planowania każdej wyprawy dba, aby w programie znalazła się możliwie wysoka góra, lub co najmniej wysoko położona przełęcz. Tam czuje się najlepiej, a zdobycie takiego miejsca jest dla Niej za każdym razem głównym celem i wyzwaniem.

Zainteresowanie górami zaszczepili w Jerzym Świądrowskim w dzieciństwie jego Rodzice z którymi dokonywał pierwszych wejść na Makowską Górę, Babią Górę, Trzy Korony. Potem były studia na Politechnice w Gliwicach , w czasie których kwitło życie rajdowe, a Jurek brał udział w działalności Akademickiego Klubu Turystycznego i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich.

Po wielu latach przerwy na turystyczne szlaki powrócił współorganizując imprezy w Trzeźwościowym Stowarzyszeniu Kulturalno – Turystycznym w Katowicach. Razem z Krysią Niemiec od 17 lat organizuje kilkudniowe wypady w Słowackie Tatry dla grupy członków i przyjaciół Stowarzyszenia.

Pierwsza jego daleka wyprawa turystyczna to wyjazd do Nepalu w 2009 r. w trakcie którego niezapomniane wrażenia pozostawił trekking do Południowego Sanktuarium Annapurny. Dwa lata później była Afryka z najważniejszym punktem programu – Kilimandżaro. Po kolejnych dwóch latach zwiedzał Chiny a główny cel to trekking do bazy pod Mt Everestem. W 2015 r. udało się dotrzeć do Południowej Ameryki, a tam między innymi na szczyt Cotopaxi w Ekwadorze i do Machu Picchu w Peru. Wreszcie ubiegły rok to powrót do Afryki – tym razem na północ , do Maroka, z najwyższym szczytem Atlasu – Jebel Toubkal jako gwoździem programu wyprawy.”

Z całą pewnością będzie to niezwykle interesująca prelekcja i spotkanie. Gorąco zapraszamy! Wstęp oczywiście wolny 🙂

plakat Marokańskie klimaty – ocean, góry, pustynia

Szczegóły

Data:
22 marca 2018
Czas:
17:00 - 18:30
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie
Rynek Główny 17
Jaworzno, śląskie 43-600 Polska